< בחזרה לסיווג - בידור | תיאטרון נשים- כלי ביטוי והעצמה

תיאטרון נשים

כחלק מהרצון לתת ביטוי לתכנים נשיים גם בתחום התיאטרון כמו בתחומים אחרים, הוקמו לאחרונה מיזמים שונים שמציעים תיאטרון נשים.

תיאטרון נשים - וידאו

תיאטרון נשים

תמונות - תיאטרון נשים

תיאטרון נשים 1
תיאטרון נשים 1

קראו אודות תיאטרון נשים

איילת שינברג למשל, שהיא שחקנית ומחזאית, הקימה את תיאטרון "שחר" שבו נשים משחקות מול קהל נשי בלבד. תיאטרון נשים שואף ליצור יצירה תרבותית ששואבת את ההשראה שלה מעולם האמונה היהודי בחיבור למציאות הישראלית הקונקרטית של ימינו.

למה תיאטרון נשים?

המייסדת, איילת שיינברג היא צעירה בת 29 מהיישוב מעלה מכמש היא בוגרת תיאטרון "אספקלריא" שבו למדה שלוש שנים, והשכלתה כוללת גם קורס במשחק מול מצלמה. היא הקימה את תיאטרון ה"שחר" מתוך התפיסה שייעוד התיאטרון לנשים מאפשר להזיז הצידה נושאים שהיו משתלטים על ההצגות אם היו מיועדת גם לקהל של גברים, ומאפשרת במקום זה לעסוק בנושאים נשיים כמו חברות בין נשים ואקטואליה.

תכנים שנשכחו מהתודעה

ההצגה "עיר מקלט" למשל שהיא הצגת תיאטרון שמיועדת לקהל נשים בלבד, עוסקת במפגש מטלטל בין שתי חברות שחוו טרגדיה. העיסוק בטרגדיה המשותפת מעלה שאלות חשובות בנוגע ליחסים וחברות. מתוך לדברי המחזאית שגם משחקת בהצגה, תיאטרון תמיד עוסק בדילמות בין-אישיות, אך לאחרונה הנושא מעט נשכח, ומחזות שמועלים בתאטראות הגדולים והמסחריים הפכו רדודות יותר ועוסקות בתכנים שטחיים יותר.

תיאטרון כאמצעי ביטוי

לדברי שיינברג התיאטרון הוא אמצעי מעמיק להעברת מסרים שדרכו היא מבטאת את הפנימיות שלה בצורה הטובה ביותר. היא מצטטת את הרב קוק שטען שהאדם אינו יכול שלא ליצור וטוענת שכך היא חשה והתיאטרון מהווה מבחינתה דרך לבטא יצירה אישית. המחסור הגדול בכותבים בייחוד בציבור הדתי מעלה את הערך של כתיבת הצגות תיאטרון על ידי נשים. משחק בתיאטרון הוא יותר נוקשה עבור נשים דתיות כיוון שהוא מוגבל בהלכות הדת. כתיבה היא נגישה יותר לנשים ומאפשרת לחשוף פן דתי נשי שלא מוכר לציבור החילוני.

תיאטרון פלייבק לנשים

בין שאר המיזמים של תיאטרון נשים ניתן למצוא גם תיאטרון פלייבק לנשים. לתיאטרון הפלייבק בנוסף לממד הביטוי האישי יש גם היבט חשוב של ריפוי. דרך שיקוף הסיפור האישי של האדם מתחוורים לו דברים רבים והוא יכול להבין את הסיפור בצורות שונות. השינוי בין הצגה להצגה נעוץ בכך שהקהל משתנה. נכון שמדובר בהצגות תיאטרון לנשים, אולם ההטרוגניות של קהל התיאטרון הנשי באה כאן לידי ביטוי בצורה חריפה יותר.

לא רק הדרת נשים

בימים שבהם האוכלוסייה הדתית מוזכרת בעיקר בהקשר של הדרת נשים וחוסר כבוד כלפי נשים, חשוב לזכור שבמקביל לתופעות חשוכות אלה פורחים בציבור הדתי גם מיזמים שמטרתם היא קידום והעצמת נשים.


כל הזכויות שמורות 2008©, פאוורפון נט בע"מ - מדריך חרדי